Skip to main content

Tort arooniatest, toorjuustust ja toortatrajahust

Biskviit on minu jaoks keeruline. Mul vist pole kordagi õnnestunud teha õiget ja ilusat biskviiti. Tõele au andes ei ole ka isegi väga biskviiditordi fänn, aga aeg-ajalt tuleb mul ikka tunne, et peaks proovima. Igatahes, etteruttavalt võin öelda, et ei õnnestunud ka sel korral. Ma usun, et kui biskviit õnnestuks, siis tuleks sest veelgi parem tort.

Jättes biskviidi rahule, siis plaan oli teha arooniatort. Plaan oli, et biskviidid arooniasiirupiga läbi immutades jääks biskviit värviline. Etteruttavalt võin öelda, et biskviit otsustas mitte läbi imbuda. 
Lillade biskviitide (vist ei õnnestunud biskviiti rahule jätta) vahele plaanisin valget natukene vanilje-jäätis-shokolaaditükkidega vahekihti ehk siis toorjuust, maitsestamata jogurt, tume shokolaad, pekaani pähklid. See osa vähemalt tuli hirmus hea. Tähendab, kogu tort tuli tegelikult hea, aga mitte selline nagu ma plaanisin. 

Biskviidi tegin Küpsetaja käsiraamatu järgi ja ülejäänut ma isegi ei mõõtnud vaid muudkui maitsesin, kuniks tundus õige.

Vaja läheb:
Biskviit 26cm läbimõõduga vormile
140g valget shokolaadi
50 g sulavõid
5 muna
1 dl pruuni rafineerimata suhkrut
100 g toortatrajahu
2tl küpsetuspulbrit


Ülejäänud
aroonia-pohla toormoos
arooniasiirup
400g toorjuustu
hakitud pekaani pähkleid
hakitud tumedat shokolaadi
200g martsipani
pruuni rafineerimata roosuhkrut

Kõigepealt sulatasin potis või, keerasin tule alt ära, aga jätsin kuumale augule ja lisasin hakitud valge shokolaadi. Segasin kuniks shokolaad oli sulanud. Seejärel vahustasin munad suhkruga heledaks vahuks. Sõelusin sisse jahu ja küpsetuspulbri ja segasin ettevaatlikult tõstes ühtlaseks. Lõpuks lisasin või-shokolaadisegu (mida pidi veel natukene vedeldama) ja segasin ühtlaseks. Segu kallasin küpsetuspaberiga kaetud ja võitatud vormi ja panin 175 kraadiga 35eks minutiks ahju. Kuniks tikku külge enam tainast ei jäänud.

Kui põhi oli jahtunud, poolitasin selle. Pesin koogivormi puhtaks ja panin alumise poole tagasi vormi. Proovisin seda arooniasiirupiga immutada, kuid sisse imbus imevähe, enamik voolas maha. Sellele määrisin võimalikult paksult (aga hiljem selgus, et siiski liiga õhukeselt) toormoosi. Kausis segasin toorjuustu-suhkru-shokolaadi-pähklid-maitsestamata jogurti täpselt nii mõnusaks, et maitse tundus imeline, ning määrisin selle ettevaatlikult moosile. Natukene jätsin alles, et pealmine kiht ka teha. Võib-olla peaks kahekordse koguse tegema, nii et täitsa peale jätkuks ka samapalju toorjuustukihti. Igatahes toorjuustukihile asetasin tagurpidi (pealmine kiht all pool ja lõikekoht peal pool) teise kihi ja proovisin seda jällegi immutada. Jällegi pigem moe pärast. Allesjäänud toorjuustule segasin natukene toormoosi juurde, et roosat värvi tekitada, ja mätserdasin selle kõige peale. Kuna see ei jäänud väga mõnus, sisi rullisin martsipani (mis oli natukene enne kapis jahenenud) piisavalt ümmarguseks ja panin kõige peale ning lõikasin ääred ära.
Kõige peale panin veel mõned pekaani pähklid ja joonistasin arooniasiirupiga kala. Sest laps arvas, et peaks kala joonistama ja mina arvasin, et võiks proovida, kuidas joonistamine jääb. Lihtsalt mahla pritsides oleks ilmselt päris ilus jäänud. Kala jäi küsitav.

Comments

Popular posts from this blog

Pirnikook

Pirnid, täitsa päris eestimaised pirnid, meile sattus neid kogu kastitäis. Ma panin neid liiga vähe koogi sisse. Soovitan kogu toorjuustu pirnitükke, või miks mitte püreed, täis toppida. Minu koogile oli kindlasti rohkem pirne vaja, et pirnikoogi nime välja teenida.  Mul oli suur soov teha põhi lilla, arooniatega. Küpsetamata tainas tuli niiiii ilus lilla, aga kuumus segas kõik ära. Natukene lillakat alatooni jäi, aga mitte nii nagu pidi. Õnneks arooniate kasulikkus äkki ikka sisse jäi, niipalju kui kuumus alles jättis. Võib-olla natukesekene on taignas maitsetki tunda.  Nii et pirnide- ja arooniatega koogist sai lihtsalt niisama juustukook.  Vaja läheb : Põhi 80 g arooniapüreed 150g toortatrajahu 30 g pruuni rafineerimata roosuhkrut 60 g võid Täidis 400 g toasooja toorjuustu 1 tl vaniljepastat 30 g pruuni rafineerimata roosuhkrut 2 dl vahukoort 2 muna pirne Põhja jaoks purustasin esmalt külmutatud arooniad ja näppisin selle seejärel jah

Keefiri-kirsikook

Kogustega on sel korral sedasi, et kuna mu tütar mind hirmsasti aidata tahtis, siis said need väga umbkaudsed. Mõnda on kindlasti rohkem ja mõnda kindlasti vähem. Muna-keefirisegu "vahustasime" vana käsivahustajaga - elektri kokkuhoid ikkagi. Kui aga produktiivsuse koha pealt vaadata, siis eks me pigem rohkem segasime. Käsitsi vahustamine on küll maru vahva, kuid väikese lapse käed küll muna ise vahtu ei saa. Kook maitse poolest oleks vajanud vähem suhkrut ja ehk hapumaid marju. Mina pidin kõrvale tegema ühe punasõstrazelee lahti ja seda koogile määrides oli küll päris hea. Kirsse polnud nii muidugi eriti tunda.  Vaja läheb : 2dl toortatrajahu 1dl kerajahu 0.5dl mandlijahu 1.5dl pruuni rafineerimata roosuhkrut küpsetuspulber 0.5tl soodat 3spl sulavõid 1 muna 2dl keefirit 0.5tl vaniljepastat kirsid (minul olid külmutatud) lusikajagu suhkrut Kuivained segasin omavahel läbi. Sulavõi vahustasin koos muna, vaniljepasta ja keefiriga ühtlase

Ise tehtud vahu-vahukommid!

 Mult ikka küsitakse, et millest ma neid vahukomme teen. Vastus on alati sama - seakondist ja suhkruveest. Põhimõtteliselt ei olegi muud, vaid väiksed nipid lisaks. Figuuri- ega tervisesõbralikud need kommid ei ole, aga vahelduse mõttes, miks mitte. Lisaks on need hirmus odavad. Alustuseks olen ma võtnud alati nami-nami retsepti: 300 g suhkrut 1,5 dl vett või naturaalset mahla 20 g želatiini + 1 dl vett paisutamiseks + tuhksuhkur ja soovi korral veidi sidrunhapet veeretamiseks Suhkruks on minul rafineerimata pruun roosuhkur ja želatiinina kasutan selliseid suuremate liivaterade moodi tükikestega 70 grammist pakki. Kõige olulisem osa on selle mahlaga, sest siiamaani on kõige paremad kommid tulnud, kui mahla asemel on hoopis samapalju marjapüreed. Olen teinud mustsõstarde, vaarikate, mustikate ja arooniatega, kõik on suurepärased. Mustsõstarde ja vaarikate seemned lisavad natukene krõpmsu juurde. Erilist tähelepanu on pälvinud ja kohvikommid. Kusjuures kohv ei pea üldse nii hirmus kange