Skip to main content

Kreembrülee*

Kuidas ikka halle argipäevaõhtuid värvikamaks muuta - tuleb teha (vähemalt) üks keerulise nimega magustoit - Crème brûlée. Ausalt öeldes ei ole ma restoranides väga aldis brüleekreemi tellija ega ka kõige suurem fänn. Sellegipoolest meeldib mulle proovida asju ise teha. Kui sest muud ei tule, siis saab vähemalt linnukese uue oskuse ette teha. Üllatusmagustoit võeti suure rõõmuga vastu ja kausid söödi täiesti puhtaks. Laps küll sõi ainult suhkru, kuid allesjäänu jagati sõbralikult teiste vahel ära.
Suhkruga on nii, et leeklampi meil kodus ei ole. Seepärast sulatasin suhkru pannil ja valasin selle siis kreemidele. Ilmselgelt oleks pidanud sulatama rohkem suhkut, et kogu pind ära katta. Samas tundus supilusikatäis suhkrut juba piisava kogusena. Igatahes jääb pannil tehtud karamell kõvasti paksem ja lusikaga löömiseks tuleb ikka jõudu kasutada. Pruun jäi ta pruuni suhkru pärast ja suhkruniidid tulid valamisest. Vaniljepasta võib asendada -suhkru või vaniljekaunaga. Koguseliselt tegingi ma täpselt kolm topsitäit.

Järgmisel päeval võib allesjäänud munavalgetest teha munavalgemuffineid.

Vaja läheb:

4 munakollast
360 dl kohvikoort
umbes 0.7 dl pruuni rafineerimata roosuhkrut (pluss 3 spl peale sulatamiseks)
0.5 tl vaniljepastat
mustikaid (või muid marju)

Kõigepealt panin ahju 140 kraadi peale soojenema ja siis eraldasin munakollased munavalgest. Munavalged panin kausiga külma oma rooga ootama. Kohvikoore lasin potis koos vaniljepastaga podisema, aga mitte päris keema. Munakollased kloppisin niikaua koos suhkruga lahti, aga mitte päris vahule, sest vaht pidavat kreemi juures halb olema. Võtsin poti tulelt ja niristasin munakollasesegu kohvikoorele lisaks, pidevalt segades. Segasin veel natuke aega, kuniks segu veidi jahtus ja valasin siis võitatud vormidesse, kuhu olin eelnevalt ka paar mustikat puistanud.

Väikesed vormid tõstsin omakorda suuremasse lasagne vormi ja kallasin siis suuremasse vormi nõnda palju keevat vett nagu väiksemates kreemi. Tõstsin kogu kupatuse ahju (ja ei loksutanudki vett mitte kuskile maha ega peale) ja hoidsin sel tund aega. Kreem oli selleks hetkeks juba tahenenud, aga võdises veel, kui raputada. Väiksemad vormid tõstsin veest välja jahtuma. Kui olid maha jahtunud, panin külma oma aega ootama.

Enne serveerimist sulatasin kuival pannil suhkru ja niristasin elegantselt kreemidele.

*algne retsept on pärit Maru maitsvast maailmast

Comments

Popular posts from this blog

Erepunane ja pehmeroosa hapukoore-pohlakook

Kui jõuluvana otsustab tuua tordialuse (kas see pole mitte imeline!) ja pohla toormoosi, siis tuleb nad omavahel kokku viia. Mina lisasin võrrandisse veel martsipani (seda mandlisemat), kuid ega see suurt juurde ei andnud. Pigem näevad martsipanitükid lahtilõigatud koogis hoopis pekitükkide moodi välja.
Koogi meisterdamisel oli juba väga usinaks abiks ka minu kolmene - näppis tainast, segas täidist, maitses martsipani.
Põhi on jällegi kõrvitsakoogi oma. Ma usun, et nüüd ma küllastusin sellest ja järgmisel korral tuleb mingi muu.
Vaja läheb: Põhi 100 g võid  4 dl toortatrajahu 2 tl pruuni rafineerimata roosuhkrut veidike soola 1 munakollane 5 sl vett Kardemoni
Täidis
500 g ehk purgitäis pohla toormoosi (minul oli juba suhkur seal sees)
200 g hapukoort
150 g martsipani
1 munavalge
2 muna

Või näppisin koos toortatrajahu, kardemoni, suhkru ja soolaga ilusaks puruks. Seejärel viskasin hulka ühe munakollase ja natukene vett ning sõtkusin käega taignaks. Vett tulebki niipalju lisada, kuniks ta…

Mustikakeeks

Mustikas on üks imelik asi - metsas otse põõsast noppides on tal nii hirmus palju imelist maitset, aga moosi sees või koogis või kuskil mujal... vahepeal ikka natukene maitset viskab, aga see pole üldse see. Ilmselt on asi sääskedes, kes metsas mustikasööjaid söövad.
Selle keeksi juures on kaks peamist asja. Esiti tahtsin ma kaerajahu katsetada. Teiseks panin ma niiii palju mustikaid, et ikka mustikamaitset ka oleks. Olgu, kolmandaks tahtsin teha lihtsalt tavalist mustikakeeksi, aga välja tuli täitsa teistmoodi. Täitsa teistmoodi ja palju parem. Kaerajahust ei ole ma enne midagi teinud. Härra guugl teatas, et jahu seob keskmisest vähem vett ja tainas jääb vedelam. Selge. Igaks juhuks panin seekord toortatrajahuga pooleks, sest see seob jälle natukene rohkem. Tähendab, alguses panin pooleks ja siis viskasin igaks juhuks veel pool detsiliitrit kaerajahu juurde.
Vaja läheb:
2.5 dl kaerajahu 2 dl toortatrajahu 200g sulatatud võid 1.5 dl pruuni rafineerimata roosuhkrut 3 muna 1 tl soodat 1 …